معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: قله «زو» تا هفته آینده از تصرفات آزاد می‌شود؛

معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت: قله «زو» تا هفته آینده از تصرفات آزاد می‌شود؛

همایش فعالان محیط زیست کوهنورد روز یکشنبه، با حضور جمع کثیری از علاقمندان و دلواپسان محیط زیست در محل آمفی تئاتر اداره کل محیط زیست استان برگزار گردید.
در این مراسم احمد زحمتکش رئیس هیئت کوهنوردی استان طی سخنانی اظهار داشت : طی چند ماه گذشته در ارتفاعات جنوبی مشهد اتفاقات خوبی رخ داده است ولی تنها کشف‌رود نیست که نیازمند توجه است بلکه در ۱۰ سال گذشته پیرامون ارتفاعات اخلمد که مسیر کوهنوردان است، آسیب‌های فراوانی متحمل شده بنابراین نیازمند نگاه ویژه است.
وی ادامه داد: راه‌های دسترسی به قله “زو” ماشین‌رو است و یکی از پیشنهادات ما این بوده که این راه‌ها برای افراد غیر مرتبط ممنوع شود.
رئیس هیات کوهنوردی خراسان رضوی با اشاره به اینکه وضعیت غارهای خراسان رضوی بهبود یافته است، تصریح کرد: اداره کل محیط‌ زیست خراسان رضوی از پشتیبانان کارگروه غارنوردی است و به‌صورت جدی فعالیت می‌کند و برای چندین غار ضریب حفاظتی تعریف شده است.
زحمتکش در ادامه افزود: تعداد گروه‌های غارنوردی افزایش‌یافته ولی از طرف دیگر آموزش‌های لازم برای آنان صورت نگرفته و بدون محدودیت وارد غارها می‌شوند که این امر موجب تخریب غارها می‌شود که البته برنامه‌ریزی‌هایی در کارگروه غارنوردی برای آن در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: تخریب غارها و کوه‌ها به‌گونه‌ای است که اگر این روند ادامه یابد هیچ امیدی به توسعه پایدار که زمینه پیشرفت و توسعه کشور است، نمی‌توان داشت.
رئیس هیات کوهنوردی استان با اشاره به نگرانی و دغدغه محیط‌بانان در باب تخریب محیط زیست، یادآور شد: حفاظت و صیانت از محیط زیست کوهستان حرف اصلی کوهنوردان است.
وی با اعلام اینکه اوایل ماه مبارک رمضان سال جاری تفاهم‌نامه‌ای بین هیات کوهنوردی و اعضای کارگروه محیط زیست منعقد و طرفین به یکسری تعاملات به ‌صورت کتبی و ماندگار، متعهد شدند، عنوان کرد: در این تفاهم‌نامه شاخه‌های آموزشی و محیط‌بانی افتخاری با شعار اینکه هر کوهنورد می‌تواند یک محیط‌بان باشد، منعقد شد.
رئیس هیات کوهنوردی خراسان رضوی اضافه کرد: از شهرستان‌های مختلف استان اخبار حاکی از این بوده که کوهنوردان دوشادوش محیط‌بانان همکاری می‌کنند.
در ادامه این مراسم، معاون دادستان  عمومی و انقلاب مشهد طی توضیحات مبسوطی در خصوص فعالیتهای انجام شده طی مدت اخیر اظهار کرد : در چهار سال اخیر بیشتر زمین های جنوب مشهد توسط عده ای به صورت خواسته یا ناخواسته مورد تصرف قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی شکایت های مختلفی از سوی سمن ها را که در چهارچوب قانونی باشد با جدیت پیگیری می کند، افزود: شکایت هایی که در چهارچوب قانون بوده و موجب تشویش افکار عمومی نشود از سوی دستگاه قضایی به عنوان یک مطالبه عمومی با جدیت و سرعت پیگیری و اقدامات لازم برای رفع مشکل آن صورت می گیرد.
معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد با درخواست از کوهنوردان حامی محیط زیست برای طرح شکایت در چهارچوب قانون در راستای جلوگیری از تصرف و تخریب محیط زیست، بیان کرد: پس از ارائه شکایات مختلف در خصوص تخریب محیط زیست به ویژه کوه خواری و غارخواری، بازدیدهای مختلفی از مناطق مذکور در قالب رسیدگی به شکایات صورت گرفت.
وی تاکید کرد: حاصل این بازدیدها پس گرفتن یک هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های تصرف شده توسط دادستانی مشهد در سال جاری بوده است.
بخشی محبی افزود: کوه ها، غارها و سایر منابع طبیعی از جمله مواردی است که اگر تخریب شود برای نسل آینده نمی ماند که این امر در حقیقت قدرنشناسی از نعمت های طبیعی است که در کشور ما به وفور وجود دارد.
وی اظهار کرد: بنا بر این حفاظت از آن و جلوگیری از تخریب کوه ها و غارها به عنوان یک وظیفه مهم در جامعه محسوب می شود.
وی با تأکید بر اینکه تعداد چاه های غیرمجاز در مشهد بسیار زیاد است، گفت: برای نخستین بار دادستانی مشهد بخشنامه ای را با عنوان مسدود کردن چاه های غیرمجاز صادر و مسدود کردن این چاه ها را در دستور کار قرار داد.
معاون دادستان عمومی و انقلاب مشهد تاکید کرد: برای جلوگیری از تصرف یا تخریب اراضی تعداد ۴۱۷ هزار و ۸۰۰ اصله نهال درخت در ارتفاعات مشهد کاشته شده است.

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

کارگروه روابط عمومی و فرهنگی ۰ نظر

پیام تسلیت آقای بخشی معاون محترم دادستان استان

⚫️(همه از او هستیم و بسوی او باز می‌گردیم)؛ ریاست محترم هیئت کوه‌نوردی خراسان رضوی؛ جناب آقای احمد زحمتکش مسوول محترم کارگروه حفاظت محیط کوهستان هیئت کوه‌نوردی استان خراسان رضوی

کارگروه روابط عمومی و فرهنگی ۰ نظر

همایش کوهپیمایی عمومی بمناسبت هفته تربیت‌بدنی

بنابر اعلام هیئت کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مشهد بمناسبت فرارسیدن هفته تربیت بدنی و ورزش، اداره ورزش و جوانان شهرستان مشهد در نظر دارد باهمکاری هیئت های ورزش همگانی و

کارگروه روابط عمومی و فرهنگی ۰ نظر

ابلاغیه جناب آقای افشین غلامی به عنوان دبیر هیئت کونوردی مشهد

با آرزوی توفیق روزافزون برای ایشان و دیگر مسئولین و دست‌اندرکاران هیئت؛ و خدمت بیشتر به جامعه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی مشهد مقدس

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!