پایان هفته فرهنگی کلات و حضور مسئول کمیته حفظ محیط کوهستان هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان جناب اقای داوود ظریف

پایان هفته فرهنگی کلات و حضور مسئول کمیته حفظ محیط کوهستان هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان جناب اقای داوود ظریف

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ،هفته فرهنگی کلات به مناسبت معرفی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های شهرستان کلات در این شهرستان درحالی برگزار شد که حضور حفاظت محیط زیست استان نیزدرآن مشهود بود.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی دراین خصوص اظهار داشت :طی نشست تخصصی " محیط زیست سالم ؛ پایه محصولات ارگانیک" ،هشت مصوبه زیست محیطی به تصویب رسید.
حمید صالحی درتشریح این خبر گفت: طی این مراسم ۵ کارگروه تخصصی با محوریت کشاورزی ارگانیک برگزار شد که در یکی از آنها موضوع محیط زیست و کشاورزی ارگانیک با حضور انجمن های مردم نهاد محیط زیست ، انجمن های صنفی تشکل های کشاورزی ، کشاورزان و  باغداران و مسئولان جهاد کشاورزی و حفاظت محیط زیست انجام شد.
وی طی این نشست تخصصی که با حضور فرماندار و امام جمعه کلات و  مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری، تعاون روستایی ، معاون وزیر جهاد کشاورزی،مدیر عامل آب منطقه ای استان برپا شد، ضمن بیان مطالبی در خصوص کشاورزی ارگانیک و نقش حیات وحش و تنوع زیستی در کنترل بیولوژیکی آفات گیاهی و کشاورزی ،به  آمار استفاده از سموم و آفت کش های کشاورزی و مضرات آن اشاراتی داشت که این موضوع توسط حاضران مورد بحث و بررسی قرار گرفت . 
صالحی در ادامه اظهار داشت: پس از جمع بندی موضوعات ۸  مصوبه به عنوان راهکار به دبیرخانه همایش پیشنهاد شد که پس از قرائت در مراسم پایانی مورد تایید حاضران قرار گرفت.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، در تشریح مصوبات این نشست گفت:مصوب شد با توجه به نقش بسیار موثر پرندگان، حیات وحش و تنوع زیستی در کشاورزی ارگانیک؛ اطلاع رسانی به بخشداران، دهیاران و کشاورزان و شکارچیان در خصوص جلوگیری از شکار و صید غیر مجاز پرندگان وحشی از جمله سار-کبک-زنبور خوار و سایر پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در شالیزار های برنج و محافظت از آنها توسط مردم محلی و بومی با حمایت فرمانداری –اداره حفاظت محیط زیست با پیگیری دبیرخانه همایش انجام شود.
وی همچنین ادامه داد:دردستور کار قرار گرفتن اطلاع رسانی و فرهنگ سازی جهت کشاورزان و دامداران در خصوص مضرات استفاده از سموم و آفت کش های شیمیایی و اثرات آنها بر سلامت انسانها و محیط زیست از سوی دانشگاه علوم پزشکی ، مراکز بهداشت، سازمان جهاد کشاورزی و حفاظت محیط زیست از دیگر مصوبات این نشست بود.
وی به معرفی پارازیت های بیولوژیکی و گسترش مراکز پرورش حشرات مفید (انسکتاریوم) در شهرستان کلات جهت محصولات باغی و کشاورزی مختلف به منظور ایجاد اشتغال پایدار و تامین زیر ساخت های کشاورزی ارگانیک از سوی سازمان جهادکشاورزی نیز به عنوان مصوبه دیگری از این مراسم اشاره کرد و گفت : عدم خرید سموم قاچاق و غیر مجاز و مشورت با کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی برای خرید از مراکز فروش مجاز و مورد تایید و نیزجلوگیری از ورود و قاچاق سموم و آفت کش های غیر مجاز از مبادی ورودی استان با نظارت جدی سازمان گمرکات و جهاد کشاورزی استان نیز به تأئید و تصویب رسید.
صالحی همچنین به موضوع مطالبه گری تشکل های صنفی کشاورزی از ارگان های دولتی برای اجرای بخش نامه ها و قوانین مربوط به کشاورزی ارگانیک اشاراتی داشت و افزود: همکاری و تلاش سازمانهای مردم نهاد دوستدار محیط زیست و تشکل های صنفی کشاورزی در خصوص فرهنگ سازی و پیگیری تخلفات دستگاههای اجرایی از طریق مراجع قضایی و نیزهمکاری انجمن ارگانیک ایران – شعبه مشهد با کشاورزان و دامداران شهرستان کلات جهت آموزش، تشویق و ترغیب و ارائه خدمات مشاوره ای نیز طی این نشست به تأئید و تصویب اعضا رسید.
در این همایش فرزانه بهار به عنوان نماینده انجمن های مردم نهاد زیست محیطی استان ، توضیحاتی در خصوص تاثیر منفی سموم و آفت کش های شیمیایی بر سلامت انسانها و محیط زیست ارائه کرد که مورد توجه عمومی قرار گرفت.

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

کار گروه حفظ محیط کوهستان ۰ نظر

روز جهانی محیط زیست، نزدیک است؛

چهارشنبه ۱۲ خرداد ماه، به مناسبت نزدیک شدن به روز جهانی محیط زیست و انجام هماهنگی‌ برنامه های این هفته که از تاریخ ۱۶ الی ۲۱ خرداد ماه قرار است

کار گروه حفظ محیط کوهستان ۰ نظر

اطلاعیه زیست‌محیطی

با توجه به اهمیت حفاظت از محیط کوهستان و اجرای تفاهم‌نامه مشترک با اداره کل محیط زیست استان خراسان رضوی و ‌نیز دستورالعمل‌های درجه‌بندی نقاط کوهستانی استان از نظر حفاظتی،

کار گروه حفظ محیط کوهستان ۰ نظر

جلسه نشست و هماهنگی جهت اقدامات مشترک بین کارگروه حفظ محیط کوهستان هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان و دفتر محیط زیست و توسعه پایدار اداره ورزش و جوانان استان؛

روز چهارشنبه (۲۵فروردین ۹۵) اولین جلسه نشست و هماهنگی جهت اقدامات مشترک بین کارگروه حفظ محیط کوهستان هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان و دفتر محیط زیست و توسعه پایدار

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!